scripts

Разом – проти булінгу


Проблема цькування у  навчальних закладах останнім часом є однією серед найактуальніших в українській освіті. За даними дослідників, 7 з 10 дітей в Україні стикалися з булінгом в тих чи інших проявах (були жертвою або свідком цього ганебного явища).
Саме тому у ДНЗ «Кременецькому професійному ліцеї» рамках правопросвітницького проекту Міністерства юстиції «Я МАЮ ПРАВО!» проходить Всеукраїнський тиждень з протидії булінгу.Центральною темою  виховних заходів стала протидія булінгу в навчальному закладі.  Учні  переглянули відеоролики та картки, розібрали, що таке булінг, яка за нього передбачена відповідальність, чим відрізняється звичайний конфлікт від булінгу та як захистити себе та оточуючих від цькування.
«Разом - проти булінгу» - саме під такою назвою 02.10.19 р. у нашому навчальному закладі пройшов виховний захід за участю  практичного психолога –Боцюка В.С.  та майстра виробничого навчання – Трофимлюка В.В.Учасники заходу запам’ятали 3 важливі кроки: STOP (зупиніть кривдника), TALK (скажіть агресору, що в разі неприпинення, ви будете змушені повідомити вчителям, батькам, поліції) та WALK (зробіть вигляд, що вам байдуже і йдіть геть), які дозволяють протидіяти булерам.
Булити не круто – і ми раді, що долучилися до процесу формування твердої правової позиції нашої учнівської молоді

Що таке булінг, і як діяти жертвам, свідкам, а також батькам.
У 2019 році набрали чинності норми закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)», який визначає поняття булінгу.
Булінг (bullying, від анг. bully — хуліган, забіяка, цькування) — це діяння (дії або бездіяльність) учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи та (або) такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого.
Ознаки булінгу
Типовими ознаками булінгу є:
·  систематичність (повторюваність) діяння;
·  наявність сторін — кривдник (булер), потерпілий (жертва булінгу), спостерігачі;
·  наслідки у вигляді психічної та/або фізичної шкоди, приниження, страху, тривоги, підпорядкування потерпілого інтересам кривдника, та/або спричинення соціальної ізоляції потерпілого.
Види булінгу
Людину, яку вибрали жертвою, намагаються принизити, залякати, ізолювати від інших різними способами. Найпоширенішими видами булінґу є:
·  фізичний (штовхання, підніжки, зачіпання, бійки, стусани, ляпаси, нанесення тілесних пошкоджень);
·  психологічний (принизливі погляди, жести, образливі рухи тіла, міміка обличчя, поширення образливих чуток, ізоляція, ігнорування, погрози, жарти, маніпуляції, шантаж);
·  економічний (крадіжки, пошкодження чи знищення одягу та інших особистих речей, вимагання грошей);
·  сексуальний (принизливі погляди, жести, образливі рухи тіла, прізвиська та образи сексуального характеру, зйомки у переодягальнях, поширення образливих чуток, сексуальні погрози, жарти);
·  кібербулінг (приниження за допомогою мобільних телефонів, Інтернету, інших електронних пристроїв).
Як відрізнити звичайний конфлікт від булінгу

Варто пам’ятати, що не кожен конфлікт є булінгом. Цькування — це тривалі, повторювані дії, а одинична сутичка між учасниками таким не може вважатися. Наприклад, якщо друзі посварилися та побилися чи діти разом весело штовхалися, але одна із них впала і отримала пошкодження — це не вважається булінгом. Проте, якщо однолітки на чолі з булером регулярно насміхалися, принижували або ховали та кидали речі дитини, штовхали, не вперше нецензурно обзивали та били, викладали в соцмережі непристойні чи відфотошоплені знімки дитини — потрібно негайно діяти.

Булінг: поради на випадок сутички з кривдником

1.                     Підтримуйте із кривдником контакт очі в очі.
2.                     Намагайтеся говорити спокійним та рівним голосом.
3.                     Стійте на достатній відстані від кривдника.
4.                     Звертайтеся до нападника на ім’я.

Що робити, якщо ви стали жертвою булінгу
Зберігайте спокій, будьте терплячими, не потрібно панікувати.
Повідомте батьків та педагогічних працівників навчального закладу про ситуацію що склалася, та вимагайте належного її урегулювання.
Зверніться за психологічною підтримкою до батьків,  групового керівника та практичного психолога, або вихователя чи майстра виробничого навчання навчального закладу.
Що робити, якщо ви стали свідком булінгу
1.                     Втрутитися і припинити цькування — булінг не слід ігнорувати.
2.                     Зайняти нейтральну позицію в суперечці — обидві сторони конфлікту потребують допомоги.
3.                     Пояснити, які саме дії вважаєте булінгом і чому їх варто припинити.
4.                     Уникати в спілкуванні слів «жертва» та «агресор», аби запобігти тавруванню і розподілу ролей.
5.                     Повідомити керівництво навчального закладу про ситуацію, що склалася, і вимагати вжити заходів щодо припинення цькування.
6.                     Не бійся просити про допомогу! Розкажи про образи, цькування, шантаж або побиття тим, кому довіряєш (друзям, батькам, родичам, психологу або тренеру).
7.                     Не звинувачуй себе та не виправдовуй кривдників — ніхто не має права ображати тебе.
Що робити, якщо ваша дитина агресор
1.                     Відверто поговоріть з дитиною про те, що відбувається, з’ясуйте мотивацію її поведінки.
2.                     Уважно вислухайте дитину, з повагою поставтеся до її слів.
3.                     Поясніть дитині, що її дії можуть бути визнані насильством, за вчинення якого настає відповідальність.
4.                     Чітко і наполегливо попросіть дитину припинити таку поведінку, але не погрожуйте обмеженнями і покараннями. Повідомте їй, що будете спостерігати за її поведінкою.
5.                     Зверніться до групового керівника і практичного психолога і проконсультуйтеся щодо поведінки своєї дитини під час занять — агресивна поведінка і прояви насильства можуть бути ознакою серйозних емоційних проблем.
Яка роль відведена педагогічним працівникам у запобіганні та протидії булінгу
Педагогічні працівники зобов’язані створити у закладі освіти безпечне освітнє середовище, вільне від насильства та булінгу.
·  розробити, затвердити та оприлюднити план заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню) в закладі освіти;
·  вживати відповідних заходів реагування;
·  забезпечити виконання заходів для надання соціальних та психолого-педагогічних послуг учням, які вчинили булінг, стали його свідками або постраждали від булінгу (цькування);
·  повідомляти органам Національної поліції України та службі у справах дітей про випадки булінгу (цькування) в закладі освіти.
Яка відповідальність за вчинення булінгу
До прийняття змін до законів щодо протидії булінгу (цькуванню) відповідальності за його вчинення в Україні не існувало. З прийняттям нового закону було запроваджено адміністративну відповідальність. Відтепер вчинення булінгу (цькування) стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи або такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу карається штрафом від 850 до 1700 грн або громадськими роботами від 20 до 40 годин.
Такі діяння, вчинені повторно протягом року після або групою осіб караються штрафом у розмірі від 1700 до 3400 грн або громадськими роботами на строк від 40 до 60 годин.
У разі вчинення булінгу (цькування) неповнолітніми до 16 років, відповідатимуть його батьки або особи, що їх заміняють. До них застосовуватимуть покарання у вигляді штрафу від 850 до 1700 грн або громадські роботи на строк від 20 до 40 годин.

Немає коментарів

На платформі Blogger.